FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:22-12-2002 13:12:49
Afsender:Peter Mogensen
Email:apm-at-mutex-dot-dk@nospam.no
Emne:Tilbage til emnet :)
Tekst:Bare rolig, jeg bliver skam ikke sur. Du har sikkert helt ret i meget af det du siger, selvom det er en anelse filosofisk :)

Alt afhænger af øjnene, der ser det og jeg vil ikke dvæle lang tid ved definitionen af "spændende".

Mit problem er at imens jeg mener at have påvist at der er meget stor mulighed for at denne nye lov ikke vil gøre NOGEN af os gavn, men derimod kun bringe ulykke, så sværer du rundt i - som du selv siger - "grænseløs naivitet" og nægter at se den kendsgerning i øjnene at der faktisk ikke er NOGET SOM HELST belæg for at denne lov vil gøre musik-branchen gavn. Du har ikke engang selv lyst til at sandsynliggøre det.

Jeg ved godt at det lyder smukt at sige "det skal være forbudt at omgå en kopisipærring", men når man sammenholder det faktum at der ikke KAN laves en digitial kopisikring og at man i forsøget på at gøre det kun vil gøre det flere gange mere besværligt at bruge din musik lovligt så kan konklussionen KUN være at man vil drive flere ud i pirat-kopiering.
Samtidig udøver man særdeles alvorlig skade på alle de andre brancher, der bliver berørt af denne kriminalisering alt hvad der i princippet kan fortolkes som værende en "komponent til omgåelse af en teknisk foranstaltning". - OG det vil være mange ting. Det vil faktisk være ALT der kan bruges til at afspille værker med - også selvom det kun er fremstillet med lovlige formål i tankerne. (Det er naturen i digital software-teknik. Alt hvad der kan afspille kan også kopiere. Det vil også være alle teknikker, der har relation til alle de frugtesløse forsøg på at lave kopisikringer som kvaksalver-branchen kaster sig ud i. Det vil gå ud over undervisning og forskning i IT-teknologi.

Det eneste jeg vil have dig til er at holde op med at bruge dit fromme håb som argument og kigge lidt på realiteterne. Vis mig EN ENSTE undersøgelse, der kan sandsynliggøre at det vil gøre musik-branchen gavn at kriminalisere flertallet af dens tilbageværende lovlydige kunder samt kaste IT-branchen ud i juridisk kaos... please!

Det kan godt være DU griner af døden, men jeg har altså ikke tænkt mig at gøre dig selskab.

Peter

PS: Undskyld de store bogstaver. Det er ikke fordi jeg vil råbe, det er bare den nemmeste måde at lægge tryk på enkelte ord.