FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:24-10-2003 10:51:27
Afsender:den knap så glade radio lytter
Email:N/a
Emne:Licenser
Tekst:det er sjovt at du på et andet forum ikke kunne forstå en andens ideer med musik og licenser, da det jo slet ikke, ifølge dig, kan sammenlignes.
Nu taler du om at det er en licens vi har købt til at lytte til musikken privat!!!
Hvorfor skal jeg så købe to eksemplarer for at lytte til musikken i min bil( copyprotection) - hvorfor skal jeg købe en ny cd, nå møget pludseligt ikke virker mere pga af elendig kvalitet - eller ridser for den sags skyld - hvorfor skal jeg købe et nyt eksemplar af mine gamle lp'er - jeg har har jo ifølge dig købt licens..
I alle eksemplerne ville du gratis - uden beregning få en ny cd-rom med MS office eksempelvis hvis du har købt en software licens - for der er det nemlig ikke det fysiske produkt du har købt.


så du vil have det bedste fra begge verdener:

Licenserne kan kræves efter hvor du bruger det - herligt - skrabe penge ind overalt hvor folk måtte kunne høre musik.

Det fysiske køb: Folk må anskaffe sig et nyt produkt når det andet holder op med at virke.

"At arbejdsgiveren giver medarbejderne mulighed for at høre musik på deres arbejde - som en slags bonus, et personalegode, eller en effektivitetsfremmende foranstaltning"
Slap af noget vrøvl - kan du påvise nogen steder en sammen
hæng mellem, ansattes mulighed til at høre musik, og effektivitet??? eller er det igen Klaus K.'s - "det ved alle da" er det også en personalegode at vi kan synge på arbejdet - skal i så ikke ha nogen penge??? Jeg tror du lægger lidt for mere magi i dit arbejde - det er trods alt KUN musik.
Klaus K - danmarks Nostradamus..

"Det svarer jo fuldkommen til software-licenser, som du må være rimelig bekendt med ..." -

Nej - overhovedet ikke - afgiften skal jo betales UANSET om cd'eren er chauførens egen - eller bodegakunderne spiller og synger selv - så det svare på INGEN måde til softwarelicenser. Min virksomhed skal naturligvis ikke betale licens for mit private software jeg måtte bruge i arbejdstiden.

Og iøvrigt - vi er ikke alle misundelige som du hentyder til et andet sted, fordi vi er kritiske forbrugere - vi er heller ikke tyveknægte fordi vi er kritiske forbrugere - du skulle bare tage at se tingene fra en side, og som minimun lytte til hvad dine kunder mener - mange af dem har faktisk nogle ret gode pointer. At opføre sig som en bedrevidende "know it all" som tror at hans egenskab som musiker gør ham til altvidende, og som faktsik også er lidt "clairvoyant" - for du ved jo PRÆCIS hvorfor cd salget er faldet - Uanset hvad undersøgelse efter undersøgelse måtte vise.
Ærgeligt du ikke vil deltage i en konstruktiv debat, hvor du kunne høre hvad der ville få folk til at købe mere musik.