Tekst: | Hør Erik - bliver vi nu ikke FOR enige ... ? ;-) det ender jo med, at jeg må melde mig ind i Jeres forening ... :-)
Jævnfør din oplevelse med journalisterne: Vi må jo have noget at slås om, ellers bliver det vel for kedeligt ... ?
Interessant oplevelse iøvrigt ... især dette: "Når vi begyndte at snakke om, at vi faktisk mente at den daværende lov var til skade for musikerne, så var vores synspunkter pludseligt ikke så interessante længere - så gik luften ligesom ud af ballonen, for hvor var så konflikten ?
Nå ja - der var måske stadig en konflikt, men det var ikke lige den som journalisten havde sat sig for at skrive, da vedkommende ringede os op."
Nemlig. Medierne vil have, at I skal kræve vores hoveder på et fad. Det er en god historie. Vi (og pladebranchen) er de rige skurke, der har udnyttet Jer - og I er de stakkels undertrykte masser, som ikke finder Jer i mere. Der er også en underliggende revolutions-romantik i historien - (flertallet af danske journalister ligger på venstrefløjen) - Brødre, til angreb! Lad våbnene lyne!
Vi er desværre ikke kommet videre siden 1974 ... suk.
Hvem er det lige, der skal spørge: Er der nogen, der har tvunget alle disse besvegne masser til at købe musikken - imod deres vilje?
Klaus K. |